Aromaterapia – naturalne olejki eteryczne w pielęgnacji i leczeniu

Zapachy oddziałują na nasze ciało i umysł, używane są już od czasów starożytnych. Zbawienne oddziaływanie mieszanek zapachowych a także olejków eterycznych jest cenione od dawna przez dużą liczbę osób lubujących się w obcowaniu z naturą.

olejki

Olejki eteryczne to stężone wyciągi z różnych roślin, niebywale wartościowe z powodu swoich aromatów a także obszernemu zastosowaniu w kurowaniu różnego typu chorób. aromaterapia ma swoje korzenie w czasach starożytności, stosowali ją już Egipcjanie. Olejki eteryczne zdołamy wykorzystywać w różnorodny sposób poprzez rozpylanie bądź podgrzewanie, przygotowując masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych, paląc zapachowe świece, dodając do kąpieli, robiąc inhalacje lub okłady. Olejki eteryczne wykorzystywane są w szerokim zakresie w wyrobach kosmetycznych, salonach masażu, gabinetach kosmetycznych.

Wypada oczywiście odróżnić olejki eteryczne od mieszanek zapachowych, te drugie nie są czystymi wyciągami więc posiadają zdecydowanie mniejsze zdolności lecznicze. W aromaterapii używamy olejki eteryczne indywidualnie, istnieje ich około trzystu, sprawdzają się też w różnorodnych kompozycjach.

Masaż zrealizowany z pomocą olejków eterycznych jest w stanie realizować rozmaite funkcje: pobudzającą, wzmacniającą czy relaksującą. Olejek do masażu to olej bazowy z dodatkiem wybranego olejku eterycznego, jaki pomoże w pielęgnacji masowanego ciała oraz odświeży umysł. Jakim sposobem przygotować tego typu olej? W przybliżeniu 50 ml oleju bazowego wlewamy do miseczki, dołączamy do niego około 15-20 kropelek olejku eterycznego, a następnie mieszamy. Olej trzeba przechować w czarnej porządnie zabezpieczonej buteleczce, a zanim go użyjemy trzeba nim dobrze wstrząsnąć. Przed sesją masażu grzejemy olej w rękach, tak aby podnieść jego temperaturę do temperatury ciała.

Aromaterapia"/

Jakie olejki eteryczne zdołamy użyć do masażu? Skorzystajmy z olejku z drzewa cedrowego, jaki pobudza a także stymuluje organizm, i dodatkowo działa tonizująco oraz odkażająco. Drzewo sandałowe wygładza skórę, uspokaja i relaksuje. Geranium posiada działanie przeciwdepresyjne, pozytywnie oddziałuje na układ krwionośny, zapewnia ulgę zmęczonym nogom. Jaśmin jest afrodyzjakiem, reguluje stan ducha a także rozluźnia mięśnie. Jak widać bogactwo natury jest duże, a i tak wyszczególniliśmy jedynie parę z dobroczynnych olejków eterycznych.