Istotna rola felg

Kiedy mamy swój samochód, trzeba nie zapominać o stałej obserwacji jego stanu technicznego. Bez wątpienia na kierowców jest nałożony ustawowy wymóg corocznego odwiedzania stacji kontroli aut, w celu sprawdzenia jego sprawności, jednakże pozytywnie zakończone sprawdzanie nie powinno zwalniać z niezbędności bieżącego czuwania nad poprawnym działaniem samochodu i jego elementów.


Kontrolując swój wóz kierowcy koncentrują się zazwyczaj na silniku – poziomie oleju, stanie paska rozrządu, szczelności głowicy, etc. – albo na zawieszeniu – stanie wahaczy i zawiasów, biegłości amortyzatorów, lub też nareszcie na formie oraz stanie zużytkowania opon.

Bez wątpienia należycie dopasowane i nie zatarte opony są podstawą pewnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Często jednak nie pamięta się o niewiele mniej znaczącym elemencie kół samochodowych, jakim są felgi. To oczywiście na nich utwierdzone są opony i to tak naprawdę one są odpowiedzialne za porządne stanie przez auto „na czterech kołach”.Felgi są odpowiedzialne także częściowo za szczelność koła i jego równomierny bieg, wpływają na wygodę i równowagę podróży. Jak zatem zatroszczyć się o felgi, ażeby służyły w stosowny sposób oraz gwarantowały bezpieczeństwo poruszania się samochodem?

Pierwszym z aspektów, na które powinno się zwrócić uwagę jest ich kondycja. O ile felga jest zużyta, z licznymi wżerami z pewności nadaje się do zamiany. Podobnie powinniśmy uczynić, jeśli dostrzeżemy miejsca powyginane, starte, bądź wręcz dziurawe. W stosunku od rodzaju i produktu z jakiego jest utworzona felga ich nowiutki zestaw będzie kosztował od paruset do nawet paru tysięcy złotych. Nie zawsze jednakże trzeba zamieniać cały zestaw – nieraz starczy kupno jednej nowiutkiej sztuki bądź względnie kompletu na jedną oś.Niezależnie aczkolwiek na to jak wiele felg trzeba zastąpić i ile będzie kosztował nas sprawunek nie ma co oszczędzać na tym detalu wozu. W grę wkracza wszak bezpieczeństwo nasze oraz pasażerów. Należałoby więc co kilka tygodni bliżej przyglądnąć się felgom, a przynajmniej raz na pół roku odwiedzać zakład wulkanizacyjny, aby stwierdzić czy felgi są poprawnie wyważone. Być może to zarówno udoskonalić wygodę jazdy, jak i zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu na drodze.