Nieco wiadomości o uczelniach

Jak co roku tłum maturzystów niedługo stanie przed doborem kierunku studiów, a więc też swojej dalszej życiowej drogi. Wielu z nich wie już co pragnie robić, jednak to, czy uzyskają się na wymarzony profil zależeć będzie przede każdym od tego, jak pójdzie im egzamin dojrzałości. Pechowo kierunek informatyka stanie otworem zaledwie dla wyjątkowym – liczba skłonnych do studiowania takiego kierunku od dawna dobitnie przewyższa ilość miejsc na studiach i dotyczy to nie tylko uczelni państwowych, ale również prywatnych. Da się oznajmić, że na studia informatyczne owszem trafiają najlepsi. Skądże tylu chętnych? Przede wszystkim wobec tego, iż ukończenie tegoż kierunku gwarantuje absolwentom poprawnie płatną a także stabilną pracę, dzięki czemu – w rozróżnieniu od większości młodych rodaków – mogą przebierać w ofertach, również z zagranicy.

Czy wskazane jest studiować?

hotelarstwo i gastronomia studia

Nie znaczy to oczywiście, iż Ci, którzy nie udowadniają zbytnio wielkich uzdolnień jeżeli chodzi o ten przedmiot, nie posiadają możliwości na dobry i wysoce płatny zawód. Weźmy między innymi kierunek hotelarstwo i gastronomia studia takie też umożliwiają podjąć w przyszłości pracę za granicą, zwłaszcza, jeśli uda nam się okiełznać co najmniej jeden język obcy (język angielski stanowi tu absolutną podstawę). Sensownymi kierunkami redagują się również być sztuka lekarska, budowlanka czy administracja – wszystkie muszą umożliwić w przyszłościowe godne życie i atrakcyjną pracę.

rektrutacja na studia 2016

Rekrutacja na studia 2016 potwierdza tendencje ubytku zaciekawienia przedmiotami humanistycznymi. Cóż – jesteśmy krajem na dorobku, jaki pragnie przede wszystkim profesjonalistów, jakich działalność będzie dawała społeczeństwu namacalne korzyści. Mimo to z trudem uznać przytoczony kierunek za zjawisko korzystne – spadek zainteresowania przedmiotami humanistycznymi wiąże się niestety także ze stopniowym ubożeniem kultury i osłabianiem się poziomu czytelnictwa. Wydaje się jednakże, iż z czasami gdy nasza gospodarka będzie się rozwijać, humanistyczne nauki także rozpoczną powracać do łask, wyjątkowo, że świat się zmienia oraz będziemy musieli solidnie zastanowić się nad własnym miejscem w świecie.