O kupnie mieszkania słów kilka

MDM czyli mieszkania dla młodych gdańsk to państwowy program dofinansowania kupna mieszkań. Podstawowym warunkiem jaki należy spełnić, ażeby zdobyć pieniądze jest wiek jaki nie może byc wyższy niż trzydzieści pięć lat. W wypadku małżeństw pod uwagę bierze się tylko wiek tej młodszej. Powinno się też wziąć pod uwagę, że fakt posiadania lokalu mieszkalnego na własność w przeszłości wyklucza zupełnie możliwość osiągnięcia dofinansowania z projektu MDM. Szczęśliwie nie tyczy to ludzi, którzy byli mieli status współwłaściciela mieszkania.


Kupowany lokal mieszkalny nie może mieć więcej niż siedemdziesiąt pięć metrów kwadratowych przestrzeni mieszkalnej. Jeżeli natomiast chodzi o dom mieszkalny, to jego powierzchnia użytkowa nie może przewyższać 100 metrów kwadratowych. Obszar na którym na którą zdobywa się dofinansowanie wynosi pięćdziesiąt metrów kwadratowych. Granice te mogą być podniesione o 10 metrów kwadratowych, jeżeli ma się trójke albo większą ilość dzieci. Dodatkowym warunkiem uzyskania pieniędzy jest nabytek mieszkania poniżej określonej stawki za metr. Na witrynie ninisterstwa ds. infrastruktury oraz rozwoju możemy bezproblemowo sprawdzić ile wynoszą one w praktycznych lokalizacjach.


na najmniejszą subwencje wynoszącą dziesięć procent mogą liczyć ludzie bezdzietni. Posiadanie jednego dziecka wznosi dofinansowanie do piętnastu procent, dwójki do dwudziestu, a trójki dzieci aż do trzydziestu procent. Jeśli apartament kupuje się na kredyt to należy zrealizować kolejne warunki. Po pierwsze musi on zostać wzięty w bankach mających kotrakt z BGH, to znaczy bankiem gospodarstwa krajowego. Pożyczka. która zaciągana zaciągany jest na zakup lokalu musi równać się 50 procentom wartości nieruchomości i pochodzi z rynku pierwotnego. Dla wielu osób może być to znacząca przeszkoda, bo tego typu nieruchomości są droższe od tychanalogicznych z rynku wtórnego. Mało tego okres przez jaki wierzytelnośc będzie spłacana ma obowiązek wynosić ponad piętnaście lat. Mieszkanie, które zostało zakupione przy pomocy MDM nie może być sprzedany, ani dzierżawiony przez okres pięciu lat. W przypadku złamania tego warunku powinno się bezwzględnie zwrócić całość otrzymanego kapitału.