Sezon na uprawy borówkowe!

Najpiękniejszym czasem w ciągu roku, jest pora, w której zaczynają pojawiać się sezonowe owoce. Ja ze wszystkich dostępnych w ciągu roku, owoców sezonowych, tuż przed malinami i obok truskawek, najbardziej lubię borówkę amerykańską. Borówka amerykańska inaczej borówka wysoka to mrozoodporny krzew liściasty, który na zimę traci liście. Ma wzniesione, proste pędy, o eliptycznym kształcie liści, które podczas jesieni zmieniają kolor na żółty i czerwony. Na końcach pędów, tworzą się drobne, dzwonkowate, kremowo różowe kwiatki.
	borówka wysoka

Jest gatunkiem obcopylnym. Owoce dojrzewają stopniowo, a zrywa się je kilka dni po całkowitym wybarwieniu, gdy pokrywa je błękitny nalot. Z jednego krzewu jesteśmy wstanie uzyskać do 6 kg tego pysznego owocu. Borówka potrafi osiągnąć nawet 2,5 m wysokości w odpowiednich warunkach, do których zaliczamy: słoneczne miejsce, gleba próchnicza, przepuszczalna, kwaśna, raczej piaszczysta i niezbyt żyzna. Mamy różne odmiany borówek, dzięki czemu możemy dłużej się nimi rozkoszować. Krzewy borówek sadzimy w dołkach o szerokości ok. 50 cm i głębokości ok.40 cm, pamiętając o tym, aby wybraną ziemię zmieszać z kwaśnym podłożem, przekompostowaną korą sosnową, lub trocinami z drzew iglastych. Odległość między sadzonkami powinna wynosić około 1,2 m.

Górna część gleby powinna być zawsze wilgotna, szczególnie w czasie rozwijania się owoców. Borówki od kwietnia do połowy czerwca trzeba dokarmiać wysoko azotowymi nawozami zakwaszającymi podłoże, przeznaczonymi wyłącznie dla roślin kwasolubnych lub specjalnie dla borówek. Borówka jest rośliną odporną na szkodniki oraz choroby. Niski wzrost, żółknące i opadające liście, mogą świadczyć o zbyt zasadowym odczynie podłoża. Owoce borówki najlepiej smakują na surowo, ale także można je zamrażać, zrobić z nich przetwory czy też przepyszne koktajle. Borówka amerykańska ma bardzo duże właściwości lecznicze, poprawia pamięć, zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, wspomaga pracę oczu, pomaga zapobiegać marskości wątroby oraz jest skuteczna w profilaktyce, niektórych chorób nowotworowych.